PLNÍME SLIBY – Komunální odpad zdarma

Jak jsme slíbili před volbami, za sběr a svoz komunálního odpadu letos nezaplatí naši občané ani korunu. Toto rozhodnutí se podařilo prosadit i přes nepříznivý rozsudek ve sporu AUDITAS s.a. v neprospěch města. Ano bude nutné šetřit a přehodnotit některé plánované investiční akce, ale chod města musí zůstat zachován. Náklady na sběr a svoz komunálního odpadu z domácností cca 850tis.Kč jsme schopni z rozpočtu uhradit i letos. Vždyť toto je výhoda pro všechny harrachovské občany bez výjimky. Objevily se i hlasy od občanů, kteří nemají problém poplatky za odpad uhradit a podle nich, by tak měli učinit všichni! Pro podnikajícího jednotlivce je roční částka 600Kč možná zanedbatelná. Bohužel pro spoustu ostatních, především ve vícečlenných rodinách se jedná o roční zátěž v řádech několika tisíců korun. Navíc současný systém, kdy je poplatníkem nejen rodič, ale i batole či nezletilé dítě považujeme přinejmenším za nešťastný. Jak má platit někdo, kdo nemá žádný příjem?
Mnohdy i prosperující podnikatelé tento systém zneužívají, i když by platit měli, neplatí a městu se tak zbytečně zvyšují celkové náklady za nakládání s odpady.
Tito podnikatelé si často pletou pojmy. Argument: “městu nic platit nemusím, mám smlouvu s jinou firmou” je bohužel mylný. Většina podnikatelů takto řeší pouze netříděnou složku komunálního odpadu. Je sice chvályhodné, že i harrachovští podnikatelé třídí odpad, ale svým vytříděným odpadem následně plní městská sběrná místa bez toho, aby městu přispívali. Městu tak vznikají vyšší náklady na svoz a pronájem nádob. Sběrná místa mají sloužit občanům. Podnikatelům pouze v případě, že mají s městem Harrachov uzavřenou smlouvou o využívání systému nakládání s komunálním odpadem pro tříděný odpad.

Za poslední roky se i tato situace postupně zlepšuje a zodpovědných podnikatelů s uzavřenou smlouvou přibývá.

-SLK Harrachov-

Příspěvek byl publikován v rubrice SLK Informuje a jeho autorem je SLKHarrachov. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.