Špatně instruovaný přeběhlík.

O puči v Harrachově mělo být rozhodnuto již 4.12.2019. Na 11. zasedání Městského zastupitelstva byla totiž lídrem tehdejší opozice Mgr. Vašíčkem navržena změna programu. Zásadní přitom byl právě jím navržený bod číslo 2. Odvolání Rady města Harrachova jako celku dle § 102 odst. 5 zákona o obcích č. 128/2000 Sb. a volba Rady města Harrachova jako celku
Právě tento bod měl zajistit odvolání všech radních a tedy i sesazení starostky a místostarosty, kteří jsou členy rady ze zákona.
Pro rozšíření bylo 8 členů zastupitelstva. Pomyslným jazýčkem na vahách byla Lucie Kučerová, která tento opoziční návrh podpořila. Původní člen volebního uskupení SLK Harrachov a členka vládnoucí koalice tím dala jasně najevo, že s odvoláním rady souhlasí a bude se podílet na nově vznikajícím vedení Harrachova.
V tuto chvíli mohlo být jasno a již na konci zastupitelstva mohl mít Harrachov nové vedení.
Bohužel díky nepozornosti a zřejmě i nervozitě zmíněné přeběhlice zapomněla hlasovat pro doplněný program jako celek. Probudila se až na dotaz kdo se zdržel hlasování a zdržela se.
Program tedy nebyl schválen nadpoloviční většinou právě díky tomuto jednomu hlasu.
Neschválený program znamená, že není o čem jednat. Nikdo z přítomných zastupitelů nepožádal o opakování hlasování nebo např. dohadovací řízení. Proto bylo jednání řádně ukončeno.
Díky tomuto “nedopatření” nechtěně poskytla paní Kučerová čas. Čas na to, abychom si rozmysleli co dál. Čas na to vzpamatovat se z prvotního šoku. Paní Kučerová totiž své úmysly nikomu z koaličních partnerů nesdělila předem. Pikle kula pouze s opozicí. Dle jejích slov hlavní její pohnutkou bylo vyhlášení předčasných voleb. Koneckonců stejně tak to prezentovala i opozice slovy Mgr. Vašíčka na předešlém MZ.
Po pečlivé úvaze jsme na nadcházejícím zasedání MZ dne 19.12.2019 složili své funkce a odstoupili z pozic zastupitelů. K plánovanému odvolávání tak již nedošlo. Odvolávání v programu sice bylo, ale jaksi již nebylo odvolávat koho.
Domníváme se, že současné vedení, které nás slovy pana Dostalíka označovalo za “mocichtivou vládnoucí lůzu” ve skutečnosti nechtělo předčasné volby ale prahlo po moci.
Koneckonců největší lídři opozice mají nyní své posty, Oba místostarostové si odsouhlasili výše platů na nejvyšší možné úrovni. A předčasné volby? Ty už by teď postrádaly smysl.
A přitom by stačilo tak málo:

  1. odstoupení přeběhlíka Kučerové, za kterou již není náhradník
  2. odstoupení kteréhokoliv dalšího zastupitele a nenastoupení náhradníka.

Tím by počet zastupitelů klesl pod zákonou hranici 8mi členů a předčasné volby by být musely.

Když nepočítám náhradníky, mají teď Harrachov ve svých rukou 2 zastupitelé, oba přitom po předčasných volbách volali.

Příspěvek byl publikován v rubrice SLK Informuje a jeho autorem je SLKHarrachov. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.