EARCH crash test: Dobytí Krkonoš, apartmány v Harrachově

Staré rozpraskané dřevo na stěnách krásně voní. Je tu cítit taky kouř z krbu. Prostě krkonošská zimní idyla. Jenže my nejsme ve stoleté roubence. Jsme v bytovém domě na okraji Harrachova. A protože je to byt  v pátém patře až pod střechou, pod sebou vidíme špičky okolních smrků. „Kdo by se dneska chtěl starat o chalupu? Tohle je mnohem pohodlnější – přijedete, máte zatopeno, jste ve svém,“ říká naše průvodkyně, jejíž rodina tady investuje; jméno ale nechce zveřejnit, jak uvidíme později, Harrachov je horký terén. A protože se tady chytře pracovalo s okny, jedno z nich je u podlahy a je přes něj vidět na říčku Mumlavu hluboko dole.

Soubor apartmánových domů v Harrachově © Matěj Beránek

Její mumlání by nás však nemělo ukonejšit. Tohle není jednoduchý příběh o příjemném bydlení s horskou atmosférou. Je to taky civilizační drama, Dobytí ráje, další díl velkofilmu o kolonizaci Krkonoš.

Do Krkonošského národního parku (KRNAP) přijede každý rok skoro čtyři miliony lidí a utratí 5,2 miliardy korun. Kolonie Krkonoše má spoustu cenných surovin: výhled do zeleně, vzduch, klid.  

Taky v Harrachově. Byty tady stojí zhruba jako v Praze a přibylo jich tu za posledních dvacet let asi tisíc. Zároveň ale ubylo zhruba 250 stálých obyvatel (rok 2020: 1360, rok 2000: 1700). Městečko nemá náměstí a někde nejsou chodníky, zato všude parkují auta. A z obřadní síně je kasino.

Můžou si tady rekreanti brát všechno, co se jim líbí? Nedávají náhodou domorodcům za jejich zlato korálky? celý článek na EARCH.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice SLK Informuje a jeho autorem je SLKHarrachov. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.