Kniha Jinovatka na peřině připomíná významného českého skláře Jiřího Harcubu

Život významného českého skláře Jiřího Harcuby připomíná Liberecký kraj novou knihou Jinovatka na peřině, kterou připravilo Severočeské muzeum v Liberci. To v roce 2016 získalo od rodiny Harcubův dům v Harrachově včetně historicky cenné brusičské a rytecké dílny. Roubenku chce proměnit v muzeum. Zatím se otevírá dvakrát do roka v rámci Dnů lidové architektury a Dnů evropského kulturního dědictví, řekl při křtu knihy ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

Harrachovský rodák Harcuba je známý zejména jako sklářský výtvarník. Tvořil skleněné reliéfy s portréty slavných umělců a jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách muzeí a galerií nejen v Česku, ale i v zahraničí. Známý je také jako medailér, je mimo jiné autorem pětikoruny. Byl také uznávaným pedagogem v oboru. Zemřel v roce 2013. Jeho práci teď ve vestibulu liberecké krajského úřadu připomíná výstava prací.

Celý článek na liberecka.drbna.cz

Harcubův dům v Harrachově

Rodina významného harrachovského rodáka Jiřího Harcuby věnovala Severočeské muzeum v Liberci roubenou chalupu, která se nachází v Harrachově naproti Základní Škola Harrachov.

Za mého působení ve vedení města jednal Harrachov společně se zástupci Liberecký kraj paní Květa Vinklátová a Severočeského muzea Jiřím Křížkem o možnostech, jak tento prostor otevřít pro občany a návštěvníky Harrachova.

Z těchto jednání vzešla myšlenka na výstavbu venkovního jeviště pro konání kulturní…ch akcí na pozemku patřícímu k roubence.

Další náměty se týkaly otevřených dílen, kde by žáci sklářských škol Libereckého kraje mohli na historických brusičských a ryteckých strojích představovat sklářské řemeslo.
A tím by se třeba podařilo nalákat i žáky z harrachovské základní školy ke studiu sklářského umění!

Jedná se o velmi velkorysý historicky i finančně cenný dar, který pomůže zachránit kus sklářské historie v Harrachově.

Velmi si vážím způsobu, jakým se rodina pana profesora Harcuby vypořádala s tímto majetkem.
Svým citlivým a vstřícným přístupem zachránila jedno nádherné místo v Harrachově.

Věřím, že měli Harcubovi možnost chalupu prodat a Harrachovu by tak do budoucna s velkou pravděpodobností hrozil další developerský apartmánový projekt.

Eva Zbrojová

Příspěvek byl publikován v rubrice SLK Informuje a jeho autorem je SLKHarrachov. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.